Elon Musk – opasan udar tehnološkog populizma na demokratiju Evrope

U trenutku kada svet ulazi u eru neizvesnosti, kombinacija tehnološke moći, populističke retorike i geopolitičkih ambicija stvara pretnju kakvu demokratski svet nije video od drugog svetskog rata. Elon Musk, milijarder i vlasnik platforme X, i Aleksandar Dugin, ruski ekstremistički ideolog, postali su simboli ove nove ere haosa. Njihove izjave, koje ciljaju na destabilizaciju evropskih demokratija, nisu izolovani incidenti. One su deo šire strategije koja kombinuje autoritarni narativ, tehnološki uticaj i populističku manipulaciju kako bi podrila temelje slobodnih društava.

Da bismo razumeli zašto su Maskove izjave toliko opasne, moramo se osvrnuti na haos koji je nastao dolaskom Donalda Trampa na vlast 2016. godine. Tramp je bio pionir novog oblika političkog populizma, koji je koristio društvene mreže kako bi polarizovao društvo, diskreditovao institucije i podsticao nepoverenje u medije. Njegova nepredvidivost, kombinovana s retorikom koja je često koketirala s ekstremizmom, učinila je Ameriku ranjivom na unutrašnje i spoljne pretnje.

Mask, koji sebe vidi kao naslednika vizionara poput Nikole Tesle i Edisona, ali i kao nekoga ko se ne libi da uđe u političke vode, očigledno koristi slične taktike. Njegov uticaj u SAD već je dosegao alarmantne razmere. Kao vlasnik platforme X, on ima praktično neograničen pristup javnom mnjenju i mogućnost da manipuliše diskursom u svoju korist. Njegova sve prisutnija politička agenda, koja često balansira između libertarijanskog individualizma i populističkog oportunizma, stvara opasnu mešavinu – mešavinu koja sada preti i Evropi.

Maskova izjava da bi „Amerika trebalo da oslobodi narod Britanije od tiranske vlade“ nije samo primer nepromišljene retorike. To je odraz mentaliteta tehnoloških oligarha koji sebe arogantno vide kao globalne „kreatore sudbine“. Ovi ljudi, koji imaju bogatstvo i moć kakvu nisu imali ni monarsi iz prošlih vekova, koriste svoje platforme kako bi oblikovali političke procese i društvene norme na način koji služi njihovim interesima.

Ovo nije prvi put da Mask pokazuje neodgovornost u svojim političkim komentarima. Nedavno je svojim tvitom sugerisao da je Alternativa za Nemačku (AfD) jedina opcija za spas te zemlje, što je izazvalo oštre kritike širom Evrope. AfD je poznata po ekstremno desničarskim stavovima, ksenofobiji i antiimigracionoj retorici, a Maskov otvoreni komentar može se smatrati pokušajem da se politički diskurs u jednoj od najvažnijih evropskih demokratija usmeri ka ekstremizmu. Takva vrsta mešanja u unutrašnje političke procese u drugoj zemlji daleko prevazilazi granice prihvatljivog ponašanja i ukazuje na to da Mask ne vidi nikakvu odgovornost u korišćenju svog ogromnog uticaja.

Još jedna skandalozna izjava odnosila se na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Mask je objavio podrugljivi tvit koji je implicitno sugerisao da Zelenski preteruje u traženju pomoći za Ukrajinu dok njegova zemlja prolazi kroz brutalnu rusku agresiju. Ova vrsta komentara, izrečena u trenutku kada milioni Ukrajinaca gube svoje domove, porodice i živote, nije samo neprimerena, već pokazuje duboko nepoštovanje prema ljudskim pravima i međunarodnom pravu. Maskove izjave ne samo da podrivaju napore Zapada u borbi protiv ruskog imperijalizma, već direktno odgovaraju narativima koje Kremlj već godinama koristi kako bi oslabila podršku Ukrajini.

Mask ne pokazuje samo neodgovornost u svojim izjavama, već aktivno učestvuje u širenju narativa koji podržavaju ekstremističke pokrete i autoritarne agende širom sveta. U SAD, on se već pozicionirao kao ključni igrač u političkoj areni, pružajući podršku određenim kandidatima, manipulišući algoritmima i koristeći X za promovisanje svojih stavova. Njegova odluka da ukine veliki deo moderacije sadržaja na X-u dovela je do porasta dezinformacija i govora mržnje. U Evropi, gde su demokratske institucije još uvek jače nego u SAD, Mask pokušava da prenese isti haos koji je obeležio Trampovu eru – haos koji podstiče nepovrenje u institucije, normalizuje ekstremizam i podriva osnovne principe slobodnog društva.

Mask nije sam u ovoj misiji. Aleksandar Dugin, arhitekta koncepta „Ruskog sveta“ i jedan od najistaknutijih ruskih ekstremista, predstavlja ideološku potporu ovom haosu. Dugin otvoreno zagovara smenu lidera poput Keira Starmera i Emanuela Makrona, dok istovremeno promoviše populističke autoritarce poput Marine Le Pen. Njegova agenda nije samo politička; ona je strateška. Podrška populistima u Evropi deo je šire ruske strategije hibridnog rata, koja ima za cilj destabilizaciju Evropske unije i jačanje ruskog uticaja.

Ono što zabrinjava jeste sinergija između Maskovog tehnološkog uticaja i Duginove ideološke vizije. Dok Mask destabilizuje kroz manipulaciju informacijama, Dugin pruža ideološki okvir koji legitimizuje ove napade. Njihova saradnja – iako možda nekoordinisana direktno – predstavlja ozbiljnu pretnju za evropske demokratije.

Evropa mora učiti iz grešaka koje su napravile Sjedinjene Države tokom Trampove ere. Trampov dolazak na vlast pokazao je kako populistički lider, potpomognut tehnološkim gigantima, može brzo destabilizovati čak i najstarije demokratije. Njegova administracija srušila je poverenje u američke institucije, unela podelu u društvo i oslabila međunarodnu poziciju SAD. Sada, Mask koristi iste taktike kako bi proširio svoj uticaj na Evropu, dok Dugin dodatno podstiče ovaj proces kroz svoje veze s ruskim režimom.

Evropa je suočena s egzistencijalnom pretnjom, ali još nije kasno da deluje. Ona mora hitno da prepozna važnost regulisanja tehnoloških platformi koje su postale glavni alat za širenje dezinformacija i manipulaciju javnim mnjenjem. Akt o digitalnim uslugama (Digital Services Act) predstavlja važan prvi korak, ali je potrebno daleko više. Platforme poput X-a, koje su izgubile gotovo sav kapacitet za moderaciju sadržaja, postale su leglo govora mržnje, političke propagande i manipulacije algoritmima. Evropska unija mora postaviti jasne granice za tehnološke gigante, obavezujući ih da transparentno upravljaju sadržajem i sankcionišući zloupotrebe koje ugrožavaju demokratski poredak. Ovo uključuje i izgradnju panevropskih centara za sajber bezbednost, koji će biti opremljeni da identifikuju i neutralizuju pretnje u realnom vremenu.

Pored toga, potrebno je ojačati međunarodne saveze i raditi na prevazilaženju post-Brexit razlika između Velike Britanije i EU. Samo zajedničkim delovanjem evropske demokratije mogu efikasno odgovoriti na napade iznutra i spolja. Transparentnost političkog uticaja mora biti prioritet – neophodno je otkriti i eliminisati strane izvore finansiranja ekstremističkih pokreta i populističkih lidera koji destabilizuju evropsku politiku. Istovremeno, ulaganje u obrazovanje, medijsku pismenost i podršku nezavisnom novinarstvu ključno je za stvaranje društva koje je otporno na dezinformacije.

Demokratija u Evropi je pod napadom – ne tenkovima i avionima, već kroz narative, tehnologiju i manipulaciju informacijama. Elon Musk i Aleksandar Dugin simbolizuju dve strane iste medalje: populizam koji destabilizuje iznutra i autoritarizam koji napada spolja. Evropski lideri ne smeju više da ćute. Ovo nije samo borba za Evropu; ovo je borba za budućnost demokratije kakvu znamo.

Ako se Evropi desi „Trampov model“ destabilizacije, posledice će biti dalekosežne i katastrofalne. Istorija nas uči da suverenitet i sloboda nikada nisu zagarantovani – oni moraju biti iznova branjeni i odbranjeni. Evropske demokratije moraju se probuditi sada, pre nego što bude prekasno.